Kendinle Anlaşabiliyor Musun?

wordpress1.jpg

Dünya’nın en büyük sorunu; insanların kendilerini sessize almalarıdır. Dışarıda ki insanlara o kadar çok müsamaha gösterirler, ilgilenirler ki kendilerinden nefret edecek kıvama gelirler. İnsanların istekleri, kendi isteklerinin önündedir. Kararlarını, kendi istekleri ve zorunluluklarına göre değil, insanların isteklerine göre belirlerler. Bu insan tipine ben “sevdiğine göre planlanan” diyorum. Bu insan tipi, kendimden de biliyorum, kıramadıkları insanlar için günlük planlarından, hayatlarından, hatta bir ileri seviyede benliklerinden vazgeçerler. O kadar çok fedakarlıkta bulunurlar ki; bir süre sonra kendilerini aramaya çıktıklarında, karşılarına tanımadığı bir sürü kendi versiyonu çıkar.  Ellerinden gelmeyen bir sürü işi, sırf sevdiklerinin işine yarayacak diye öğrenir, kendi işlerine yaracak bir sürü işi, üşenip, ertelerler. Değebilir, bazı sevdikleriniz için. Tabi ki kendinden ödün vermediğin sürece.

İnsanın önce kendine sahip çıkması gerekir. Düşüncelerine ve faaliyetlerine saygılı olması gerekir. Şöyle düşünün, siz kendinize saygı duymuyorken; sevdiklerinizin size saygı göstermesi çok olağan bir durum mu? Siz daha kendinize inanmıyorken, yakınlarınızın inanması, ne kadar gerçekçi olabilir? Sorgulayın, kendinize kattığınız değerleri sorgulayın. Bir işe kalkışın ve hata yapın. Göreceksiniz, başarısız da olsanız, en azından öğrendiklerinize minnettar olacaksınız. Başarısız olmayı başarabilmek, büyük sanattır. İnanın. Hiçbir şey yapmayacağınıza, gidin bir şeylerde başarısız olun. Başarısız ola, ola; en sonunda başarılı nasıl olunur, öğreneceksiniz!

Önceliği her zaman kendinize ayırın. Sağlık durumlarından bahsetmiyorum. Olağan bir günde eğer kendiniz için bir şey yapacaksanız, önce onu yapın; ardından diğer işlere yoğunlaşın. Çünkü kendinizi tatmin etmeden, diğer insanlara fayda sağlayamazsınız. Bunalımda, boşlukta, işe yaramaz, gereksiz hissetmenizin tek sebebi; kendinizi boş verip, başkaları için çabalamanızdır. Hayat, kendinizi düşünmeyecek kadar uzun değil. Bencil olun demiyorum; ama kendinizi de unutmayın diyorum. Her hareketinizde, kendinizde suç bulmayın, her aksi durumda kaderinizi lanetlemeyin, her çıkmazda şansızım diye dem vurmayın. Çabalayın, zorlayın, kendinizi geliştirin. Emin olun, sabah işe gidip, akşam eve gelip, onun bunun gönlünü yapmaktan daha iyi gelecektir; kendinize zaman ayırmak!

Velhasılkelam;

Dünya, elinizde olmayanlara yakınacak kadar küçük değil; Siz sadece yapamadıklarınıza odaklanıyorsunuz.

Dünya, kendinizi hiçe sayacak kadar ufak değil; Siz kendinizden daha önemli gördüğünüz meselelere odaklanıyorsunuz.

Dünya, yaşadığınız bir gecelik ilişki değil; Siz yarına, yine berbat uyanacağınızı düşünüyorsunuz!

Hayatınıza anlam katmak için önce kendi sesinizi dinleyin!

İyi Okumalar

yeni logo.png

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s